گوشی موبایلتان درست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !

  • گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !
  • گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !
  • گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !
  • گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !
  • گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !

اگر گوشی موبالیتان به درستی شارژ نمی شود دلیل بر آن نیست که به طور قطع مشکل از باطری موبایل باشد و ممکن است بسیاری از موارد دیگر باعث به وجود آمدن این مسئله باشد مواردی همچون کابل شارژ شما و یا شارژر شما و … که در ادامه چند مورد از این موارد را با هم برسی خواهیم کرد و راه کار های مفید و کارآمدی را به شما ارائه خواهیم داد.

دلایل شارژ نشدن گوشی

این مشکل در سطوح مختلفی رخ می‌دهد. ممکن است گوشی شما هنگامی که به شارژر متصل است شارژ نشود یا اینکه به آهستگی شارژ شود. ممکن است در بعضی مواقع سرعت شارژ شدن باتری بسیار آهسته‌تر از سرعت خالی شدن آن باشد. مشکلاتی از این قبیل بسیار شایع هستند. در ادامه روش‌های حل این مشکلات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خودتان پورت ‌یواس‌بی را تعمیر کنید

یکی از سریع‌ترین، آسان‌ترین و موفق‌ترین روش‌ها آن است که خود دست به کار شده و یک تعمیر سخت‌افزاری جزیی انجام دهید. اغلب در شرایطی که گوشی شما به درستی شارژر نمی‌شود، سطح فلزی درون پورت یواس‌بی و شارژر میکرویواس‌بی تماس کامل برقرار نمی‌کنند. حال این مشکل می‌تواند به دلیل نقص کارخانه‌ای یا قطع و وصل کردن مستمر کابل شارژر باشد.

برای رفع این مشکل، ابتدا گوشی خود را خاموش کرده و در صورت امکان باتری را از دستگاه جدا کنید. از یک شی کوچک مانند خلال دندان استفاده کرده تا زائده درون پورت یواس‌بی گوشی یا تبلت خود را کمی جا ‌به‌ جا کنید. این عمل را  به آرامی و با دقت انجام دهید سپس مجددا باتری را وارد دستگاه کرده و شارژر را متصل نمایید. از هر ۱۰ مشکل این‌چنینی، ۹ مشکل به این روش حل ‌می‌شود.

گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !

پاک‌سازی گردغبار

آیا گوشی خود را در جیب شلوار جین قرار می‌دهید؟ در صورت مثبت بودن جواب ممکن است پرز شلوار جین شما مشکل‌ساز شده باشد. تعداد بالایی از مشکلات مربوط به درست شارژ نشدن باتری دستگاه با این موضوع ارتباط دارند. به طور کلی وجود گرد و غبار و ضایعات در پورت شارژر تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند از جمله دلایلی محسوب می‌شود که به وفور منجر به بروز اختلال در اتصال شارژر به پورت دستگاه شده است.

یک قوطی هوا فشرده یا هر چیز دیگری که با استفاده از کمپرس هوا بتواند گرد و غبار پورت شارژر دستگاه را خارج کند، راه حل مناسبی برای مقابله با این مشکل و رفع آن خواهد بود.

تعویض کابل

تجربه نشان داده که منبع یا آداپتور شارژری که آن را به پریز متصل می‌کنیم کمتر دچار مشکل می‌شود. در واقع آسیب‌پذیرترین بخش یک شارژر کابل آن است. کاربران محصولات اپل بیشتر از سایر افراد از این موضوع گلایه دارند. عمر کابل‌های لایتنینگ اصل، گران قیمت و اختصاصی محصولات اپل بسیار ناچیز است. کابل شارژر بخشی از مجموعه شارژر دستگاه است که همواره در معرض بیشترین پیچ و خم‌ها، کشش‌ها و …. قرار دارد، بنابراین تعویض کابل شارژر یکی از اقداماتی خواهد بود که می‌تواند منجر به رفع اختلالات مرتبط با شارژ باتری دستگاه شود.

آسان‌ترین روش تشخیص خرابی کابل، تعویض آن است. اگر کابل تعویضی به درستی عمل کرد مشخص می‌شود که کابل اورجینال دارای مشکل بوده است، در غیر اینصورت منشا مشکل از جای دیگری خواهد بود.

گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !

تشخیص خرابی آداپتور

اگر از سالم بودن کابل اطمینان پیدا کردید، آداپتور شارژر را چک کنید. به‌ویژه اگر آداپتور شما قابلیت جدا شدن از کابل شارژر را دارد. زیرا ممکن است به دلیل تعداد دفعات بالای وصل و جدا کردن کابل، پورت آداپتور شل یا خراب شده باشد.

هچنین برای ایجاد اطمینان در رابطه با سالم بودن گوشی، باید نحوه عملکرد ترکیب همان کابل و آداپتور بر روی یک دستگاه دیگر تست گردد و پریز برق نیز برای مطمئن شدن از نبود مشکل، چک شود.

تعویض باتری

باتری‌ها دوام مادام‌العمر ندارند و پس از گذشت چند سال برای نگه داشتن شارژ دچار مشکل می‌شوند. هر چه بیشتر شارژ آن‌ها تخلیه و مجددا شارژ شوند، زودتر نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. اگر عمر باتری شما بیش از ۲ سال باشد، احتمال نزدیک شدن به پایان عمر آن نیز به مراتب بیشتر است. برخی از باتری‌های معیوب به راحتی قابل تشخیص هستند زیرا متورم می‌شوند و یا مایعی از آن‌ها نشت می‌کند. اگر علائمی از این قبیل در ظاهر دستگاه مشخص نیست کاور پشت گوشی خود را برداشته و باتری را از نزدیک بررسی کنید.

اگر باتری دستگاه قابل جدا شدن نیست، می‌توانید دستگاه را به پشت بر روی سطحی صاف خوابانده و آن را بچرخانید. ممکن است برآمدگی باتری قابل مشاهده نباشد اما مانع از چرخش صحیح دستگاه خواهد شد. در صورت شک داشتن به متورم بودن و یا نشت باتری، به یک تعمیرگاه موبایل مراجعه کنید و باتری جایگزین مناسبی را خریداری نمایید.

شارژ از منبع مناسب

شارژ از طریق پریز برق همیشه بسیار سریع‌تر از شارژ از طریق پورت کامپیوتر و یا لپ‌تاپ است، زیرا پورت‌های یواس‌بی قدرت چندانی ندارند. یک پریز برق قدرتی معادل ۲ برابر یک پورت یواس‌بی از خود عبور می‌دهد. همچنین شارژرهای سریعی وجود دارند که می‌توانند سرعت شارژ باتری دستگاه را تا ۵ برابر حالت پیش فرض افزایش دهند. بنابراین از پورت یو‌اس‌بی لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها به منظور شارژ باتری دستگاه خود استفاده نکنید.

همچنین از مناسب بودن پریز برق اطمینان حاصل کنید. شارژر یک گوشی دیگر ممکن است به اندازه کافی برای گوشی شما مناسب نباشد. برای مثال شارژر یک هدست بلوتوث بسیار ضعیف‌تر از شارژری است که به طور خاص برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده باشد. همچنین با توجه به پیشرفت های اخیر ممکن است گوشی شما دارای قابلیت شارژ سریع (fast charging) باشد اما شارژر شما از این قابلیت پشتیبانی نکند.

به روز رسانی یا به عقب برگشتن (roll back)

به روز رسانی سیستم عامل اندروید می‌تواند باعث کاهش طول عمر باتری شود، به ویژه اگر سیستم عامل یک گوشی قدیمی را به روز رسانی کنید. دستگاه‌های جدید برای استفاده بهینه از جدیدترین ورژن سیستم عامل‌ها طراحی شده‌اند، در حالی که ممکن است دستگاه‌های قدیمی با به روز رسانی سیستم عامل دچار مشکل شود.

اگر چنین اتفاقی برای شما پیش آمد و قادر به عیب یابی مشکل خود نبودید، پیشنهاد ما به شما بازگردندان سیستم عامل گوشی خود به ورژن‌های قدیمی‌تر است. هرچند که این عمل ممکن است خطرات امنیتی نیز در پی داشته باشد. معمولا به روز رسانی برای محافظت از گوشی شما توصیه می‌شود. با این‌حال ریسک داشتن ورژن‌های قدیمی‌تر سیستم عامل برروی گوشی اغلب ناچیز بوده و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.

در پاره‌ای از موارد نیز ممکن است عمر باتری دستگاه با یک به روز رسانی به طور قابل توجهی بهبود یابد. برای به روز رسانی سیستم عامل اندروید می‌توانید به تنظیمات گوشی خود مراجعه کرده و در قسمتAbout phone  از آخرین به روز رسانی‌ها مطلع شوید.

گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !

مدیریت عملکرد اپلیکیشن‌ها

استفاده از اپلیکشن‌هایی که درصد بالایی از شارژ باتری را مصرف می‌کنند در حین اتصال دستگاه به شارژر، سرعت شارژ شدن آن را کاهش می‌دهند. عواملی همچون شدت روشنایی نمایشگر، اتصال به وای‌فای و … نیز در افزایش یا کاهش سرعت شارژ باتری دستگاه موثر هستند. اگر روشنایی صفحه نمایش دستگاه شما ۱۰۰ درصد بوده و در حین شارژ از آن استفاده کنید، مدت زمان بیشتری به منظور شارژ باتری آن لازم خواهید بود. اما در سمت مقابل اگر اتصالاتی هچون وای‌فای، موبایل‌دیتا، بلوتوث و … دستگاه را غیرفعال نموده و آن را با صفحه نمایش خاموش به شارژر متصل کنید، باتری دستگاه سریع‌تر شارژ می‌شود.

اگر خواهان شارژ سریع باتری خود هستید، گوشی را درحالت پرواز قرار داده یا آن را خاموش کنید. این عمل را به عنوان یک زمان استراحت کوتاه برای گوشی خود در نظر بگیرید.

کالیبره (calibrate) کردن باتری

در پاره‌ای از موارد ممکن است دستگاه شما میزان درصد شارژدهی باتری را نشان دهد که در حقیقت اشتباه است! در این شرایط باتری دستگاه شما نیاز به کالیبره کردن دارد. چنانچه تمایل داشته باشید در مقاله‌ای جداگانه به آموزش روش کالیبره کردن باتری دستگاه‌های هوشمند موبایلی خواهیم پرداخت.

گوشی موبالیلتان دست شارژ نمی شود ؟ خودتان حلش کنید !

این مطالب پیشنهاد می شوند ...

پانل های خورشیدی انعطاف پذیر و قابل حمل... پانل های خورشیدی انعطاف پذیر و قابل حمل برای شارژ گوشی های هوشمند برخلاف روش چاپ پانل خورشیدی که اوایل امسال دیده شد، این محصول با سلول های خورشیدی پلیمری چاپ شده به صورت مستقیم با یک فویل پلاستیکی طراحی شده است. مواد مبتنی بر کربن به کار رفته در این محصول، تجدید پذیر و غیرسمی هستند و برای رول شدن و ذخیره سازی مناسب، به اندازه ی کافی نازک هستند. این پانل اتعطاف پذیر به ضخامت نازکتر از یک میلی متری است که این امکان را فراهم می کند که مانند یک نوار باز شود و در نهایت پس از استفاده رول شود و در نهایت هنگامی که کاملا جمع شده به ابعاد ۲.۸×۳.۶×۱۱.۳ ...
مفهوم استاندارد نظامی ال جی جی ۶... ال‌جی در واپسین روزهای زمستان سال ۲۰۱۷، از نسل جدید گوشی پرچم‌دار خود رونمایی کرد. با توجه به عدم موفقیت جی ۵ که از یک طراحی خلاقانه‌ی ماژولار بهره می‌برد، ال‌جی در جی ۶ رویه را تغییر داد و یک گوشی زیبا با بهره‌گیری از الگوهای جدید طراحی در گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد. ال‌جی جی ۶ از صفحه‌ی نمایشی با نسبت تصویر ۱۸ به ۹ بهره می‌برد. حذف حاشیه‌ها در طرفین و همچنین کاهش حاشیه در دو قسمت بالا و پایین گوشی، باعث شده است گوشی بسیار زیبا به نظر برسد و استفاده از نسبت تصویر ۱۹ به ۸ با وجود افزایش سایز صفحه‌ی نمایش گوشی، جی ۶ را بسیار خوش‌دست کرده است. ا...
عوامل موثر در قیمت باطری موبایل در بازار الکترونیک... در دهه دوم از قرن 21 ، دنیا داره به سمتی میره که استفاده از ابزار های الکترونیک در زندگی روزمره به جزء لاینفک در زندگینامه همه ما شده. ابزار هایی مانند تلویزیون های هوشمند، گوشی های هوشمند، اینترنت فراگیر، شبکه های اجتماعی و ... به این دوره ای که درش هستیم میگن عصر دیجیتال ! همه چیز دیجیتالی شده و یا اینکه به زودی دیجیتالی میشه. وقتی میگیم همه چیز دیجیتالی میشه، یعنی واقعا این اتفاق می افته. کی فکر میکرد شما تو خونه و یا محل کارت باشی و یا در هر نقطه ای از کره خاکی باشی و بتونی به راحتی تمام عملیات های بانکیتون رو از طریق اینترنت انجام بدین ؟ ...
نظر شما درباره این مطلب
دوست داشتم عالی بود جالب بود با حال بود دوست نداشتم بد بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *